یاد گرفتم...

آنچه آموختم تقدیم به شما.

یاد گرفتم...

آنچه آموختم تقدیم به شما.

آخرین مطالب

۲ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

همین اول بگم که متاسفانه فرصت نشد برم و از داخلش عکس بگیرم. ببخشید.


داخل این ساختمون یک معبد بودایی، یک کلیسا و یک اتاق برای علوی‌هاست که اندازه‌ی هر اتاق تقریباً ۸۰ متر مربع هست و درونش با توجه به اعتقادات اون مذهب و توسط افرادی از خود اون مذهب طراحی شده.


معبد بودایی یه سالن چهارگوشه که دیوارهاش رنگ نارنجی شده، یه مجسمه‌ی بودای طلایی که هدیه دولت سریلانکاست روبروی در ورودی روی یه میز قرار داره، و روی زمین تشکچه‌هایی نارنجی دایره‌وار در دو طرف بودا گذاشته شدن. شما اجازه‌ی وارد شدن با کفش و خوردنی رو ندارید اما بدون توجه به هر مذهبی که هستید می‌تونید برید و در مراسم مراقبه‌شون شرکت کنید. سوییس‌های زیادی به‌خصوص پیرهاشون برای گرفتن آرامش و مراقبه به اونجا میرن (من نمی‌فهمم چرا اینا متوجه نمی‌شن به مذهب نیاز دارن یا شاید هم متوجه می‌شن ولی به دلیل اینکه از تقریباً همه ادیان ابراهیمی چهره‌ی خشنی بهشون ارائه می‌شه رغبتی بهشون ندارن). این معبد چهار مغ داره که از چهار کشور مختلف و چهار شاخه‌ی مختلف بودیسم هستند و با هم معبد رو اداره می‌کنن


کلیساش هم عمدتا برای مهاجرین اتیوپیایی هست ولی با پروتستانها و ارتدوکسها مشترک استفاده میکنن. به دلیل اینکه در مسیحیت اتیوپیایی کشیش نباید دیده بشه یه اتاقک کوچک پشت این سالن درست کردن که کشیش در حال مراسم اونجا میایسته. این دیوار اصلی مثل اغلب کلیساها نقاشیهایی هم داره ولی نسبت به نقاشیهای کاتولیک اروپایی بسیار سادهتر و تختترن (اصطلاحاً آیکونیک هستن). دو تا تصویر پایین تفاوت این دو تا رو نشون میده.نقاشی های آیکونیک اتیوپیایی


نقاشی‌های معمول اروپایی


پروتستانها هم شبیه ما مسلمونها اعتقاد دارن برای عبادت نه نیاز به جا هست و نه نماد خاصی. برای خالی نبودن عریضه ۱۲ ستون مکعب مستطیل به نشانه ۱۲ حواری رو دیوار نصب کردن. ارتدوکسها هم یه ستارهی گنده از سقف آویزون کردن که رو به سوی اون دعا میکنن.


علویانی هم که از مهاجران سوری هستن یه اتاق دارن که خیلی سادهست: چند تا میز و صندلی دارن برای گپ زدن، یه قالی دارن که روش یه منقل تو شیشه گذاشتن و آتیششون هست که نباید خاموش بشه(این از زرتشتی وارد اعتقاداتشون شده)، و دوازده ستون روی دیوارای اتاق که نشونهی دوازده معصوم هست. بنا به گفته اشتفانی (همسایهم) ظاهراً مراسم عاشورا رو هم برگزار میکنن. این علویها برای من خیلی ناشناخته بودن به حدی که من تا چند دقیقه گیج بودم که چطور میشه کسی مسلمون دوازده امامی باشه و مراسم زرتشتی رو هم اجرا کنه (مگه داریم؟ مگه میشه؟). برای همین رفتم کمی گشتم تا ببینم قضیهشون چیه. راستش ظاهراً برای همه ناشناخته هستن و به دلیل اینکه تا قبل از به قدرت رسیدن علویان توسط حافظ اسد در کوههای شمال سوریه مخفیانه زندگی میکردن، حرف و حدیث دربارهشون زیاده. اونچه الان علویای سوریه بهش اعتقاد دارن خیلی خیلی شبیه ما دوازده امامیاست. می تونید دربارهی تاریخشون اینجا بیشتر بخونید.۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۸ مرداد ۹۴ ، ۲۳:۱۳
ساره عطایی

https://www.haus-der-religionen.ch/


اول آگوست، روز ملی سوئیس، مهمترین و بزرگترین جشن در این کشوره. دیروز، به دعوت همسایه‌م که هماهنگ کننده‌ی مراسم این روز در خانه‌ی مذاهب بود، برای اولین بار به این مرکز رفتم.


این مرکز در سال ۲۰۰۱ با هدف ایجاد محیط مناسب برای مراسم مذهبی اقلیت‌هایی که قادر به ایجاد و نگهداری چنین مکان‌هایی نیستند تاسیس شد. بر اساس توضیحات همسایه‌م که نقش تورگاید من رو داشت، مذاهبی که محل مناسب عبادت در شهر دارند، مثل یهودی‌ها، مسیحی‌های کاتولیک، بهایی‌ها و مسلمانان شیعه و سنی، فقط می‌تونند یک ویترین در این مرکز داشته باشند که نمادهای خودشون رو به نمایش بذارند. اما مهاجران مذهبی که چنین مکانی ندارند و همچنین توان تاسیس و نگهداری آن رو هم ندارند، می‌تونند در اینجا جمع بشند و اتاقی رو متناسب با محل عبادتشون آماده کنند. به نظر من با اینکارشون از یک طرف حس رضایت رو در مهاجرها که عمدتا هم پناهنده هستند به وجود میارند و از طرف دیگه به اونا یاد میدند اینجا کشوریه که «باید» یاد بگیرند با «دیگرکیشانشون» چه‌جوری تعامل محترمانه داشته باشند.
عکس بالا ورودی این مرکزه که در سمت راست تصویر مسجد هست (به دلیل مخالفت مردم با نصب مناره اینجا مساجد نباید مناره داشته باشن) و سمت چپ هم معبد هندوهاست (که خیلی هم پر زرق و برقه). مسجدش توسط مسلمانان مهاجر شرق اروپا اداره میشه و خیلی خلوت و ساده هست مثل یه مسجد معمولی. نکتهی جالب اینجا بود که روی دیوارهاش نقاشیهایی شبیه نوارهای محرم ما بود ولی به جای اسم ائمه، اسامی پیامبرهایی که در قرآن آمدهاند نوشته شده بود. نمیدونم به خاطر اتحاد بود یا واقعاً اینا بعد از پیامبر کسی رو نمیشناسن. این مسلمونای شرق اروپا به شدت طفلکن و واقعاً چیزی از اسلام به جز قرآن نمیشناسن. مثلاً دیشب خوانندهی ۱۸ سالهی جشن یه دختر مسمان آلبانیتبار بود!!!! که با افتخار به من معرفیش میکردن (من چی بگم خب!). معبد هندوها (که بودایی نیستن، اشتباه نشه) به شدت رنگی پنگی و پر از مجسمههای عجیبه. این معبد توسط پناهندههای سریلانکاییهای راهاندازی و اداره میشه. به خاطر پرهزینه بودن این معبد، کلی تلاش کردن و میکنن تا فاند (شبیه همون صدقه خودمون) جمع کنن تا بتونن زرق و برق داخلش رو فراهم کنن. حتی یه رستوران گیاهی راهانداختن داخلش که از درآمد اون به نفع معبد استفاده کنن. به نظر من پشتکارشون عالیه! به خاطر خوشگل بودن فضا و همینطور لباساشونِ، خیلی بازدید کننده دارن.


راجع به اتاقای داخلش بعداً مینویسم. ببینم میتونم برم عکس از داخل بردارم ؛)


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ مرداد ۹۴ ، ۰۰:۰۵
ساره عطایی